INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Mikołaj z Tuliszkowa      z oficyny J. Hallera, Kraków 1518 - rubrykacja iPSB.

Mikołaj z Tuliszkowa  

 
 
Biogram został opublikowany w 1976 r. w XXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mikołaj z Tuliszkowa (zm. ok. 1534), lekarz i astrolog, profesor Akad. Krak., kanonik gnieźnieński. Pochodził z Tuliszkowa koło Konina, prawdopodobnie z rodziny mieszczańskiej, był synem Macieja. Immatrykulowany w Akad. Krak. w półr. letn. 1492, bakalaureat sztuk wyzwolonych uzyskał dopiero w r. 1500; znacznie szybciej uporał się z egzaminami magisterskimi, podejmując bezpośrednio po promocji (1503) wykłady na Wydziale Artium jako docent extraneus (1504–8). Związany w l. 1504–7 z Bursą Filozofów, zapewne wkrótce po promocji magisterskiej rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim, które, od czasu wejścia do Kolegium Mniejszego (1509), przyjętym wówczas zwyczajem łączył z żywymi zainteresowaniami astronomiczno-astrologicznymi. Zainteresowaniom tym dał wyraz zarówno w tematyce komentowanych w l. 1509–14 autorów (Alcabicius, Ptolemeusz, Messahala, Aben Ezra), jak i obfitej twórczości w dziedzinie literatury prognostykarskiej, którą zainaugurował ogłoszonym w r. 1509 Judicium na rok 1510. Publikował odtąd corocznie (z przerwą w l. 1520–2) poczytne almanachy dedykowane wysokim dostojnikom kościelnym: Janowi Lubrańskiemu, Janowi Latalskiemu, Erazmowi Ciołkowi, Piotrowi i Janowi Konarskim; niektóre z tych utworów zachowały się w rękopiśmiennych odpisach (B. Jag. rkp. 579). Przyjąwszy przed r. 1504 niższe święcenia kapłańskie, ok. r. 1509 został mianowany notariuszem publicznym «apostolica auctoritate», wkrótce potem objął altarię św. Bartłomieja w katedrze wawelskiej, a w r. 1517 otrzymał od Barbary Opatowczykowej patronat ołtarza św. Agnieszki fundacji Duringów w kościele Mariackim oraz altarii św. Apostołów w kościele Św. Szczepana.

Jednocześnie – jeszcze przed uzyskaniem ok. r. 1513 stopnia bakałarza medycyny – wbrew obowiązującym przepisom rozpoczął M. praktykę lekarską, za co kilkakrotnie w l. 1513–14 stawał przed sądem rektorskim z oskarżenia dra Jana Kośmidra z Ostrzeszowa. Ponieważ mimo kilkakrotnych upomnień nie zaprzestał praktyki, tłumacząc się zresztą, że leczy tylko «drogich i serdecznych przyjaciół», pozwolono mu w r. 1514, pod pretekstem braku doktorów medycyny, na udzielanie porad lekarskich, ale jedynie w «łatwiejszych przypadkach», i to pod nadzorem swego promotora Jana Mellara ze Śmigla. W l. 1515 i 1522/3 był M. dziekanem Wydziału Filozoficznego. Po przyjęciu w r. 1515 do Kolegium Większego (którego prepozytem by w l. 1515, 1522) rzadziej już obierał za przedmiot wykładów traktaty astrologiczne, często przy tym zaniedbując obowiązkowe zajęcia. Być może już wówczas nosił się z planami podróży za granicę i natrafił na jakieś w tej mierze przeszkody, bowiem dopiero 1 VI 1519 uzyskał, za wstawiennictwem kancelarii królewskiej, zezwolenie na wyjazd do Rzymu i «innych miejsc» i w kilka miesięcy później (24 XI) wyruszył w długą podróż, kierując się przez Wenecję i Rzym – gdzie w towarzystwie prepozyta spiskiego Jana Horvatha z Łomnicy został przyjęty na audiencji przez papieża Leona X – do Jerozolimy (w której bawił 20 dni); odwiedził również inne miejscowości w Palestynie, m. in. starożytną Magdalę. W drodze powrotnej zatrzymał się na dłuższy pobyt we Włoszech i uzyskał przed 11 XI 1521, prawdopodobnie w rzymskiej Sapienzy, doktorat teologii. W Rzymie lub innym uniwersytecie włoskim promował się również na doktora medycyny: z tytułem tym bowiem wpisał się z pocz. 1521 r. do księgi bractwa S. Spirito in Sassia.

Po powrocie do kraju, zawiedziony w nadziejach na nostryfikację przywiezionego z Włoch dyplomu doktorskiego (1524), coraz częściej zaniedbywał się M. w obowiązkach wykładowych; ufał już wówczas widocznie protekcji prymasa Jana Łaskiego, który przyjął go na swój dwór w charakterze lekarza przybocznego. Z początkiem 1526 r. wyjednał M-owi w kancelarii królewskiej kilkumiesięczny urlop na wyjazd «extra Regnum» w swoim towarzystwie, wreszcie 30 III 1526 wprowadził M-a do kapituły gnieźnieńskiej na nadliczbową, specjalnie utworzoną kanonię dla doktora medycyny. W tej sytuacji (22 V 1527) zrezygnował M. ostatecznie z pracy w Uniwersytecie i przeniósł się do Gniezna, ale niechętnie przyjęty w nowym środowisku i tolerowany, jak się zdaje, tylko ze względu na osobę prymasa, niewiele udzielał się w życiu kapituły. Wprawdzie w l. 1527–8 przydzielono mu kurię w zabudowaniach kapitulnych i dopuszczono do udziału w refekcjach (w zamian za obowiązek utrzymywania apteki), ale obiecanej kilkakrotnie kanonii ostatecznie nie przyznano. Mimo to zabiegał o nią usilnie jeszcze po śmierci Łaskiego (1531) jako kanonik poznański i penitencjarz gnieźnieński, starając się w r. 1534 za pośrednictwem Tomickiego o prezentę królewską na probostwo w Powidzu, które miało mu utorować drogę do kapituły metropolitalnej. Mimo rozstania z Uniwersytetem nie zapomniał o swej macierzystej uczelni i ofiarował – już jako kanonik gnieźnieński – Kolegium Większemu i Mniejszemu kilkadziesiąt druków ze swej zasobnej biblioteki astrologiczno-medycznej. Zmarł prawdopodobnie w 2 poł. 1534 r., w dostępnych bowiem źródłach po dn. 30 IX 1534 nie występuje.

 

Estreicher; Żebrawski, Bibliografia; Giedroyć, Źródła do dziej. medycyny; Korytkowski, Prałaci gnieźn., IV 143–8; Kaczmarczyk, Catalogus diplomatum Univ. Crac.; Wisłocki, Incunabula; tenże, Katalog; – Barycz, Historia UJ; tenże, Polacy na studiach w Rzymie; Morawski, Historia UJ, II; Zathey J., Biblioteka Jagiellońska w l. 1364–1492, w: Historia Biblioteki Jagiellońskiej. T. 1: 1364–1775, Kr. 1966; – Acta rectoralia, I; Acta Tom., XVI; Cod. Univ. Crac., IV; Conclusiones Univ. Crac.; Liber diligentiarum; Mater. do dziej. piśmiennictwa pol., II; Wypisy źródłowe do dziejów Wawelu… 1516–1525, Kr. 1970; – B. Jag.: Inc. 2697 (Zap. Mikołaja Biema), rkp. 579.

Leszek Hajdukiewicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.